Yardım

Sıkça sorulan sorulardan Financell dokümanlarına kadar merak ettiğiniz bir çok konu burada…

Financell kredi kurgusu nedir, nasıl başvurabilirim?

Financell, Turkcell grup şirketlerinden olup BDDK’dan aldığı yetki ile ürün ve hizmet finansmanı sağlamak amacı ile faaliyete geçen finansman şirketidir.

Turkcell’den kontratlı cihaz almak isteyen müşterilerimize Financell üzerinden kredi sağlanarak akıllı telefon, tablet, elektrikli ev aletleri gibi kampanyalardan faydalanmaları sağlanmaktadır.

Turkcell Mağazaları, turkcell.com.tr, Dijital Operatör ve Turkcell Müşteri Hizmetlerinden kredi başvurunuzu yapabilir ve anında Financell kredi limitinizi öğrenebilirsiniz. Ek olarak, Financell kredi limitinizi Paycell uygulamasından da sorgulayabilirsiniz.

Financell bilgilendirme ve satış kanalları nelerdir?

Turkcell.com.tr: Ana sayfada yer alan “Cihazlar” menüsünde istediğiniz cihaz modelinde “Tarifene Ek” seçeneğini işaretleyerek yönlendirmeleri izlemeniz ve sözleşmelere onay vermeniz yeterli.  Cihazınızı adresinize kurye ile veya dilediğiniz Turkcell mağazasından teslim alabilirsiniz.

Dijital Operatör: Turkcell’in Dijital Operatör uygulamasında “Dijital Mağaza” menüsünü seçip turkcell.com.tr ile aynı adımları izleyerek dilediğiniz cihazı satın alabilirsiniz.

Turkcell Mağazaları: Mağaza çalışanlarımız ile satın alma işleminizi kolayca yürütebilirsiniz. Bu süreçte diğer satış kanallarında olduğu gibi kredi limitiniz SMS ile sadece size iletilir, çalışanlarımız ise limitiniz ile alabileceğiniz cihazları görüntüleyebilir. Seçtiğiniz cihaza göre dijital olarak sözleşme onaylarınız alınır ve cihazınız teslim edilir.

Paycell Uygulaması: Uygulama üzerinden “Kredi Limitini Öğren” menüsünden sorgulama yaparak kredi limitinizi öğrenebilir ve dilediğiniz satış kanalından istediğiniz cihazı satın alabilirsiniz.  Kredi kullanımınız sonrasında ise uygulamadan Financell kredisi taksitlerinizi kolayca ödeyip, ödeme planınızı takip edebilirsiniz.

Turkcell Müşteri Hizmetleri: Kredi limitinizi sorgulayabilir ve müşteri temsilcinizin yönlendirmesiyle istediğiniz cihazı satın alabilirsiniz. Cihazınız kurye aracılığıyla teslim edilir.

Financell Müşteri Hizmetleri: Financell kredisiyle satın aldığınız cihazlar için 0850 200 0532 numarasını arayabilir veya Financell’in BİP kanalını kullanabilirsiniz.

Financell kredi limitim nasıl belirleniyor?

Financell kredi limitiniz, Turkcell fatura ödemeleriniz ve finans sektörü verileriniz doğrultusunda otomatik olarak belirlenmektedir.

Kaç taksite kadar kredi kullanabilirim?

Akıllı Telefon ve Notebooklarda 12 ay, Tabletlerde 6 ay, Aksesuar ürünlerinde ise 36 aya varan  taksit avantajlarından faydalanabilirsiniz.

*Yasal olarak, fiyatı 3.500 TL üzerinde olan cep telefonları için kullandırılan kredilerin vadesi maksimum 3 aydır.

Financell tekliflerinden kimler faydalanabilir?

​Seçtiğiniz cihaz tekliflerine sahip olmak için Financell kredi tutarınızın, kampanya kapsamında sunulan cihaz için yeterli olması gereklidir. Financell kredi tutarınız yeterli olsa dahi, son ödeme tarihi geçmiş ama ödenmemiş faturanızın bulunmaması, TCKN ile adınıza kayıtlı hatlardan hiçbirinin abonelik sözleşmesine aykırı durumlar sebebi ile kapalı olmaması,  TCKN ile adına kayıtlı hatlardan herhangi biri için önceden katılıp taahhüt süresinden önce iptal gerçekleştiği için hesaplanıp fatura edilmiş ancak ödenmemiş erken iptal bedeli bulunmaması gereklidir.

Financell kredi tutarıma dair SMS aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Financell’den alabileceğiniz toplam kredi tutarı Financell’e başvurunuz sonrası SMS olarak bildirilir. Satın almak istediğiniz cihaz için kredi limitinizin yeterli olması halinde işlemlerinizi turkcell.com.tr’den ve Turkcell Mağazalarından tamamlayabilirsiniz.

Financell kredi başvurusu ile ilgili aldığım SMS metninde belirtilen tutar neyi ifade ediyor?

Bu tutar, Turkcell kampanyası ile alabileceğiniz maksimum cihaz bedelini ifade eder. Almak istediğiniz cihazın bedeli kredi tutarının altında ise, kalan kredi limitinizi aksesuar gibi tamamlayıcı ürünler için de kullanabilirsiniz.

Financell kredisi ile cihaz satın almak için ek bir belge temin etmem gerekir mi?

​Hayır, cihaz satın alabilmek için kimlik aslının gösterilmesi ve kimliğin bir kopyasının temini yeterlidir. Ek bir belge temin edilmesine gerek yoktur.

Turkcell.com.tr üzerinden aldığım Financell kredili cihazın teslimatında nelere dikkat etmeliyim?

Cihaz teslimatınız esnasında kurye personeline kimliğinizin aslının ibraz edilmesi gerekmektedir. Kurye personeli kullandığı el terminali ile kimliğinizin bir kopyasını alacaktır. Kurye personelinin kapınıza getirmiş olduğu;

– Cihaz finansmanı için Turkcell Finansman A.Ş. Tüketici Finansman Sözleşmesi,
– Cihaz finansmanını geri ödemelerinin mobil ödeme ile faturanız üzerinden tahsili için Turkcell Ödeme Hizmetleri A.Ş. Ödeme Hizmetleri Sözleşmesi ve
– Cihaz kampanyasından yararlanmanız için Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ilgili cihaza ilişkin Kampanya Taahhütnamesinin ilgili tüm sayfalarını ıslak imzalı olarak imzalamanız ve Turkcell Finansman Kredi Sözleşmesi’nde sözleşmenin bir nüshasının teslim alındığına dair onay yazısını kendi el yazınız ile yazıp, imzalamanız ve kuryeye bu nüshayı teslim etmeniz gerekmektedir.

Sözleşmelerin bir nüshası sizde kalmak üzere düzenlenecektir.

Kredi ödemelerimi nasıl yapacağım?

Financell kredili cihaz taksit ödemelerinizi Turkcell faturalarınız ile tüm anlaşmalı Turkcell ödeme kanallarından yapabilirsiniz. Turkcell cihaz kampanyanız iptal olduysa veya ön ödemeli hattınız ile kampanyaya katıldıysanız ödemelerinizi; Financell ödeme noktalarından, Paycell Mobil Uygulamasıyla ya da 0532 757 55 55 Turkcell Tahsilat Birimi aracılığı ile kredi taksit, ara ödeme veya erken kapama alternatiflerinden birini seçerek yapabilirsiniz.

Financell kredi taksitlerimin Turkcell faturama yansımaması durumunda nasıl ödeme yapabilirim?

Financell kredi taksitlerinizi Turkcell faturanız ile ödemiyorsanız, Financell ödeme kanallarından ödemenizi yapabilirsiniz.  Bankanızın ödeme ekranlarında Financell veya Turkcell Finansman A.Ş.’yi seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Nasıl ara ödeme yapabilirim?

Financell kredinizin taksitlerini Turkcell faturanız ile ödüyorsanız 0850 200 0532 Financell Müşteri Hizmetlerini arayarak sanal fatura oluşturmanız gerekmektedir.

Kredi taksitlerinizi Turkcell faturanız ile ödemiyorsanız, sanal fatura oluşturmadan Financell Ödeme Kanalları üzerinden ara ödemenizi yapabilirsiniz.

Ara ödeme koşulları için tıklayın.

Financell Kredili cihaz kampanyasının iptali durumunda erken iptal ücreti nasıl hesaplanır?

​Turkcell Cihaz Kampanya Taahhütnamesi iptali/cayması ile Turkcell Finansman A.Ş. Tüketici Finansman Sözleşmesi’nden cayma koşulları birbirinden farklılık arz etmektedir.

Taahhütnamenin iptali, taahhütnamede belirtilen yükümlülüklere kısmen veya tamamen uyulmaması durumunda ve/veya seçilen kampanyanın süresi sona ermeden kampanyadan ayrılmak istenmesi durumunda ve/veya taahhütnamede belirtilen her bir mobil hattı başka bir mobil operatöre taşındığı durumunda geçerlidir. Erken ödeme tutarı, söz konusu aykırılığın gerçekleştirildiği gün itibarıyla Financell cihaz finansman geri ödemelerinden kalan ana paranın, kalan vade ve aylık faizi üzerinden hesaplanır.
Cihaz bedeli (o güne kadar açık ödenmemiş faturalarındaki cihaz taksitleri dahil) anlaşmalı olduğu bankalardan Financell’e ödenebilecektir. Financell kredisi tek seferde ödenebileceği gibi, taksitli olarak ödemeye devam edilebilir.

Taahhüt kapsamında verilen fayda için ise; o güne kadar verilen Turkcell indirimleri toplamı ile taahhüt süresi sonuna kadar verilecek fayda bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı hesaplanır ve müşteri lehine olan tutar esas alınarak takip eden fatura döneminde mobil hizmet faturasına bir kerede yansıtılır. Söz konusu tutar ödenmeden kampanyaya hattın başka birine devir edilmesi mümkün değildir.

İptal başvurumda cihaz ve tarife tutarı aynı anda iptal olur mu?

​İptal başvurularınızda cihaz tutarınız iptal edilerek faturanıza yansıtılır. Tarife tutarınızın iptal için ayrıca tarife iptal başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi durumda seçtiğiniz tarifeniz devam edecektir.​

Kampanyayı başka bir hattıma devredebilir miyim?

​Kampanyanız başka bir numaraya devredilemez.

Kendi adıma kayıtlı hattın bir başkasına devri, ödeme tipi değişikliği, mobil numara taşıması ve numara değişikliğinde Financell kredimin durumu ne olur?

Devir, ödeme tipi değişikliği ve mobil numara taşımada Turkcell tarife kampanyanız ve buna bağlı olarak Financell krediniz iptal olur; numara değişikliğinde ise devam eder.

Financell kredi taksitlerim dışında ödemem gereken diğer ücretler nelerdir?

Kredi Tahsis Ücreti: Müşterilerimizin kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla kredi açılışında alınan tek seferlik bir ücrettir. Kredi açılışlarında kredi ana para tutarının %0,5 i kadar alınmaktadır. Tek seferde, ilk kredi taksitinin yer aldığı Turkcell faturası ile ödenir.
Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti: Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından, kredi taksitlerini Turkcell faturasına yansıtarak ödeme yapan müşterilerden alınan tek seferlik bir ücrettir. İşlem ücreti, müşterilerimizin taksitlerini ödeme süreci boyunca daha iyi hizmet sunabilmek için TÖHAŞ tarafından yapılan çalışmaların maliyetini yansıtmaktadır. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren kredi başına işlem ücreti akıllı cihazlar için 24.99 TL’dir. 31 Ağustos 2020 itibarıyla aksesuardan 14 TL, tablet ve bilgisayardan ise 11 TL alınmaktadır.
Mobil Ödeme Üyelik Bedeli (Aidat): Kredi ödemesini Turkcell faturasına yansıtarak yapan müşterilerimizden TÖHAŞ tarafından alınan mobil ödeme sistemi kullanımı üyelik bedelidir, 1 Kasım 2020 itibarıyla üyelik bedeli aylık 1,99 TL’dir.

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti nedir?

Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından alınan tek seferlik bir ücrettir. TÖHAŞ, sadece Turkcell kullanıcılarına özel olarak cihaz tutarınızın Turkcell faturasına taksitli olarak yansıtılmasını sağlamakta; hızlı ve güvenli ödeme yapabileceğiniz teknolojik servisler ve altyapılar geliştirmekte ve hizmet kalitesini artırmak için yatırımlar yapmaktadır. İşlem ücreti müşterilerimizin taksitlerini ödeme süreci boyunca daha iyi hizmet sunabilmek için yapılan çalışmaların maliyetini yansıtmaktadır. Banka ve diğer finansal kuruluşlarda ürün/hizmet karşılığı işlem ücreti alınması hem Türkiye’de hem Dünya’da kullanılan standart bir uygulamadır. Bu uygulama yasalarımız ve TÖHAŞ’ın müşterilerimizle imzalamış olduğu sözleşmeler gereğince yasal niteliktedir. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren kredi başına işlem ücreti 24.99 TL’dir. 31 Ağustos 2020  itibarıyla aksesuardan 14 TL, tablet ve bilgisayardan ise 11 TL alınmaktadır.

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti uygulaması yasal mıdır?

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi uyarınca sözleşme ile belirlendiği şekilde ücret alınması yasal bir uygulamadır. Müşterilerimizin onayladığı Turkcell Mobil Ödeme çerçeve sözleşmesine istinaden bu bedel alınmaktadır. Sözleşmeye https://paycell.com.tr/kullanim-sartlari-ve-sozlesmesi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti ne zaman alınmaktadır?

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem ücreti Turkcell Finansman A.Ş. ile finansmanı sağlanan cihazlarda, ödemenin Turkcell faturasına yansıtılması için talep alındığında alınmaktadır. İlgili ücret müşterinin cihaz alımı sonrası ilk faturasına, tek seferde yansıtılır.

Mobil Ödeme Üyelik Bedeli (Aidat) nedir?

Financell kredi geri ödemelerinin Turkcell faturasına yansıtılması hizmeti, Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından verilen bir ödeme servisidir. Mobil ödeme üyelik bedeli, kredi ödemesini Turkcell faturasına yansıtarak yapan müşterilerimizden mobil ödeme sistemi kullanımı nedeniyle tahsil edilir. 1 Kasım 2020 itibarıyla üyelik bedeli aylık 1,99 TL’dir. Güncel standart mobil ödeme üyelik bedeline ulaşmak için tıklayınız.


Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi uyarınca sözleşme ile belirlendiği şekilde ücretin alınması yasal bir uygulamadır. Müşterilerimizin onayladığı Turkcell Mobil Ödeme çerçeve sözleşmesine istinaden bu bedel alınmaktadır. Sözleşmeye ulaşmak için tıklayınız.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

​Müşterilerimizin kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla kredi açılışında alınan ücrettir.
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu/ 29138 sayılı yönetmeliğin 10. Maddesi uyarınca) düzenlemeleri ve Yeni Tüketici Kanunu uyarınca tahsis ücreti kredi ana para tutarının %0,5 i kadar kredi açılışlarında alınmaktadır.
Financell kredilerinde de 2 Ocak 2017’den itibaren kredi tahsis ücreti alınmaya başlanmıştır.

Kredi Tahsis Ücreti Financell’den alınan tüm kredilerden alınır mı?

​Evet, Financell üzerinden kullandırılan tüm kredilerden kredi ana para tutarının %0,5 i tahsis ücreti olarak alınır.​

Kredi Tahsis Ücretinin ödemesi tek seferde mi yapılır? Kredi vadesi boyunca mı alınır?

Kredi açılışında tek seferde yapılır. İlk kredi taksitinin yer aldığı faturada “T.Finansman Kredi Tahsis Ücreti” olarak yer alır.

Kredi Tahsis Ücretinin iadesi mümkün mü?

​Kredi tahsis ücreti iade edilmez. Tahsis ücreti Financell’den kullanmış olduğunuz kredinizin karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla alınmıştır.​

Financell Kredim Güvende sigortası nedir?

Financell Kredim Güvende” ile hayatta oluşabilecek beklenmedik durumlara karşı Financell kredinizi sigortalayarak sizi güvence altına alıyoruz. Bu ürün kredi koruma sigortası olup, sadece krediniz ile birlikte kullanabilirsiniz. Sigortayı, Financell kredinizi kullandıktan sonra alamazsanız.

Sigorta teminatları Financell’in yetkili acentesi olduğu BNP Paribas Cardif Hayat Sigorta A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.

Detaylı bilgiyi 0850 200 0532 Financell Müşteri Hizmetlerinden ve 444 98 76 BNP Paribas Cardif Müşteri Hizmetlerinden alabilirsiniz.

Financell Kredim Güvende’nin teminatları nelerdir?

Vefat: Poliçe süresi içinde vefat etmeniz durumunda bu krediye ait borcunuz kapanır. Vefat tarihinden sonra ödenmiş taksit bulunuyorsa mirasçılarınıza geri ödenir.

Kaza ve Hastalık Sonucu Tam ve Daimi Maluliyet: Tam ve daimi malul kalmanız halinde kalan kredi borcunuzun tamamı ödenir.

Tehlikeli Hastalıklar: Sigortanızı aldıktan sonra ilk defa teşhis edilmesi kaydıyla kanser, kalp krizi ve hastalık sonucu inme hastalıklarından en az birine yakalanmanız durumunda muafiyet* süresinden sonra geçerlidir.

İstem Dışı İşsizlik: Aynı işverenle aynı iş yerinde 1 yıl veya daha kısa süreli poliçelerde en az 90 gün, 1 yıl ve daha uzun süreli poliçelerde 180 gün çalışırken herhangi bir kasıt ve kusurunuz olmaksızın işinizi istem dışı olarak kaybetmeniz durumunda, muafiyet ve bekleme ** süresinden sonra işsiz olduğunuz süre boyunca kredi taksitleriniz ödenir.

Geçici İş Göremezlik: T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, SGK ile anlaşmalı bir devlet ya da özel hastaneden temin edilecek geçici iş göremezlik raporu ile kaza neticesinde ya da hastalık sonucu geçici süre ile iş yapma yeteneğinizi kaybetmeniz durumunda, muafiyet ve bekleme süresinden sonra iş göremediğiniz süre boyunca kalan kredi taksitleriniz ödenir.

Gündelik Hastane Tazminatı: Kaza veya hastalık sonucunda; 3 günden daha uzun süre T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve SGK ile anlaşmalı bir devlet ya da özel hastanede gündelik hasta olarak tedavi altında bulunmanız halinde, muafiyet ve bekleme süresinden sonra yararlanabilirsiniz.

*Teminatların geçerli olması için poliçe başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanacak 30 günlük muafiyet süresini ifade eder. Bu sürede tazminat ödemesi yapılmaz.
**İstemdışı İşsizlik, Kaza veya Hastalık Sonucu Geçici İş Göremezlik risklerinin gerçekleştiği tarihten itibaren bu risklere ilişkin tazminat ödemelerinin başlayabilmesi için 30 günlük, Gündelik Hastane Tazminatı ödemesi için ise 3 günlük bekleme süresi bulunmaktadır.

Financell Kredim Güvende’den kimler yararlanabilir?

Taksit sayısı 3’ten fazla olan, 18 ila 67 yaş aralığında yasal ehliyeti olan ve Financell’den kredi kullanan müşterilerimiz faydalanabilir.

Financell Kredim Güvende’nin özellikleri nelerdir?

Sigorta poliçesinde yer alan rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacının tazminat ödeme yükümlülüğünün doğması durumudur.

Financell Kredim Güvende’nin primlerini nasıl ödersiniz?

Sigorta bedeliniz Financell kredinize eklenerek, Turkcell faturanızda kredi taksitleriniz içerisinde ödenir. Prim tutarınız aşağıdaki şekilde hesaplanır;

Kredi Başlangıç Tutarı x Kredi Ay Vade Sayısı x Prim Oranı

Prim oranları, kredi başlangıç tutarına göre değişir:

Financell Müşteri Hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?

​0850 200 0532 Financell Müşteri Hizmetleri 07:45 – 01:45 saatlerinde hizmet vermektedir.  Bip kanalımızdan ise hafta içi 09:45-18:45 arasında soru, görüş ve taleplerinizi iletebilirsiniz.