Dokümanlar

Sıkça sorulan sorulardan Financell dokümanlarına kadar merak ettiğiniz bir çok konu burada…

Financell kredi kurgusu nedir, nasıl başvurabilirim?

Financell Turkcell grup şirketlerinden olup BDDK’dan aldığı yetki ile ürün ve hizmet finansmanı sağlamak amacı ile faaliyete geçen finansman şirketidir.

Turkcell’den kontratlı cihaz almak isteyen müşterilerimize Financell üzerinden kredi sağlanarak cihazlı kampanyalardan faydalanmaları sağlanmaktadır.

Turkcell Mağazaları, turkcell.com.tr ve Müşteri Hizmetlerimizden başvuru talebinizi ileterek, çok kısa sürede başvuru yapabilir ve anında Financell kredi tutarınızı öğrenebilirsiniz.

Financell tekliflerinden kimler faydalanabilir?

​Seçtiğiniz cihaz tekliflerine sahip olmak için Financell kredi tutarınızın, kampanya kapsamında sunulan cihaz için yeterli olması gereklidir. Financell kredi tutarınız yeterli olsa dahi, son ödeme tarihi geçmiş ama ödenmemiş faturanızın bulunmaması, TCKN ile adınıza kayıtlı hatlardan hiçbirinin abonelik sözleşmesine aykırı durumlar sebebi ile kapalı olmaması ve yine aynı TCKN ile adına kayıtlı hatlardan herhangi biri için önceden katılıp taahhüt süresinden önce iptal gerçekleştiği için hesaplanıp fatura edilmiş ancak ödenmemiş erken iptal bedeli bulunmaması gereklidir.

Financell kredi tutarıma dair SMS aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Financell’den alabileceğiniz toplam kredi tutarı Financell’e başvurunuz sonrası SMS olarak bildirilir. Satın almak istediğiniz cihaz için kredi limitinizin yeterli olması halinde işlemlerinizi turkcell.com.tr’den ve Turkcell Mağazalarından tamamlayabilirsiniz.

Financell kredi başvurusu ile ilgili aldığım SMS metninde belirtilen tutar neyi ifade ediyor?

​Bu kredi tutarı, Turkcell kampanyası ile alabileceğiniz maksimum cihaz bedelini ifade eder. Almak istediğiniz cihazın bedeli kredi tutarının altında ise, alacağınız cihazın bedeli kadar kredi kullanabilirsiniz. ​

Financell kredi ile cihaz satın almak için ek bir belge temin etmem gerekir mi?

​Hayır, Turkcell’den bir cihaz satın alabilmek için kimlik aslının gösterilmesi kaydıyla kimliğin 1 kopyasının temini yeterlidir. Ek bir belge temin edilmesine gerek yoktur.

Turkcell.com.tr üzerinden aldığım Financell kredili cihazın teslimatında nelere dikkat etmeliyim?

​Cihaz teslimatınız esnasında kurye personeline kimliğinizin aslının ibraz edilmesi gerekmektedir. Kurye personeli kullandığı el terminali ile kimliğinizin bir kopyasını alacaktır.

Kurye personelinin kapınıza getirmiş olduğu;
Cihaz finansmanı için Turkcell Finansman A.Ş. Tüketici Finansman Sözleşmesi,
Cihaz finansmanını geri ödemelerinin mobil ödeme ile faturanız üzerinden tahsili için Turkcell Ödeme Hizmetleri A.Ş. Ödeme Hizmetleri Sözleşmesi
Cihaz kampanyasından yararlanmanız için Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ilgili cihaza ilişkin Kampanya Taahhütnamesinin ilgili tüm sayfalarını ıslak imzalı olarak imzalamanız ve Turkcell Finansman Kredi Sözleşmesi’nde sözleşmenin bir nüshasının teslim alındığına dair onay yazısını kendi el yazınız ile yazıp, imzalamanız ve kuryeye bu nüshayı teslim etmeniz gerekmektedir. Sözleşmelerin bir nüshası sizde kalmak üzere düzenlenecektir.

Ödemeleri ne şekilde yapacağım?

Financell kredili cihaz taksit ödemelerinizi Turkcell faturalarınız ile tüm anlaşmalı Turkcell ödeme kanallarından yapabilirsiniz. Turkcell cihaz kampanyanız iptal olduysa veya ön ödemeli hattınız ile kampanyaya katıldıysanız ödemelerinizi; Paycell Mobil Uygulamasıyla ya da 0532 757 55 55 no’lu Turkcell Tahsilat Birimi hattından kredi taksit, ara ödeme veya erken kapama alternatiflerinden birini seçerek yapabilirsiniz.
Ödeme kanalları için tıklayın.

Kaç taksite kadar kredi kullanabilirim?

Financell ile Turkcell’den alacağınız Akıllı Telefonlarda 12 ay, Tablet ve Notebooklarda 6 ay, Aksesuar ürünlerinde ise 36 aya varan varan taksit imkanından faydalanabilirsiniz.
*Yasal olarak, fiyatı 3.500 TL üzerinde olan cep telefonları için kullandırılan kredilerin vadesi maksimum 3 ay’dır.

Financell Kredili cihaz kampanyasının iptali durumunda erken iptal ücreti nasıl hesaplanır?

​Turkcell Cihaz Kampanya Taahhütnamesi iptali/cayması ile Turkcell Finansman A.Ş. Tüketici Finansman Sözleşmesi’nden cayma koşulları birbirinden farklılık arz etmektedir.

Taahhütnamenin iptali, taahhütnamede belirtilen yükümlülüklere kısmen veya tamamen uyulmaması durumunda ve/veya seçilen kampanyanın süresi sona ermeden kampanyadan ayrılmak istenmesi durumunda ve/veya taahhütnamede belirtilen her bir mobil hattı başka bir mobil operatöre taşındığı durumunda geçerlidir. Erken ödeme tutarı, söz konusu aykırılığın gerçekleştirildiği gün itibarıyla Financell cihaz finansman geri ödemelerinden kalan ana paranın, kalan vade ve aylık faizi üzerinden hesaplanır.
Cihaz bedeli (o güne kadar açık ödenmemiş faturalarındaki cihaz taksitleri dahil) anlaşmalı olduğu bankalardan Financell’e ödenebilecektir. Financell kredisi tek seferde ödenebileceği gibi, taksitli olarak ödemeye devam edilebilir.

Taahhüt kapsamında verilen fayda için ise; o güne kadar verilen Turkcell indirimleri toplamı ile taahhüt süresi sonuna kadar verilecek fayda bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı hesaplanır ve müşteri lehine olan tutar esas alınarak takip eden fatura döneminde mobil hizmet faturasına bir kerede yansıtılır. Söz konusu tutar ödenmeden kampanyaya hattın başka birine devir edilmesi mümkün değildir.

İptal başvurumda cihaz ve tarife tutarı aynı anda iptal olur mu?

​İptal başvurularınızda cihaz tutarınız iptal edilerek faturanıza yansıtılır. Tarife tutarınızın iptal için ayrıca tarife iptal başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi durumda seçtiğiniz tarifeniz devam edecektir.​

Kampanyayı başka bir hattıma devredebilir miyim?

​Kampanyanız başka bir numaraya devredilemez.

Devir, ödeme tipi ve numara değişikliğinde kampanyamın durumu ne olur?

​Devir ve ödeme tipi değişikliğinde kampanyanız iptal olur; numara değişikliğinde ise devam eder.

Financell müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?

​0850 200 0532 numaralı çağrı merkezimiz 07:45 – 01:45 saatlerinde hizmet vermektedir.  Bip kanalımızdan hafta içi 09:45-18:45 arasında soru, görüş ve taleplerinizi iletebilirsiniz. 

Financell kredi taksitlerim dışında ödemem gereken diğer ücretler nelerdir?
  • Kredi Tahsis Ücreti: Müşterilerimizin kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla kredi açılışında alınan tek seferlik bir ücrettir. Kredi açılışlarında kredi ana para tutarının %0,5 i kadar alınmaktadır. Tek seferde, ilk kredi taksitinin yer aldığı Turkcell faturası ile ödenir.
  • Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti: Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından, kredi taksitlerini Turkcell faturasına yansıtarak ödeme yapan müşterilerden alınan tek seferlik bir ücrettir. İşlem ücreti, müşterilerimizin taksitlerini ödeme süreci boyunca daha iyi hizmet sunabilmek için TÖHAŞ tarafından yapılan çalışmaların maliyetini yansıtmaktadır. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren kredi başına işlem ücreti akıllı cihazlar için 24.99 TL’dir. Aksesuar’dan 11 TL, tablet ve bilgisayar’dan ise 7 TL alınmaktadır.
  • Mobil Ödeme Üyelik Bedeli (Aidat): Kredi ödemesini Turkcell faturasına yansıtarak yapan müşterilerimizden TÖHAŞ tarafından 3 ayda bir alınan mobil ödeme sistem kullanım üyelik bedelidir. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 aylık üyelik bedeli standart kullanım için 4,99 TL’dir.
Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti nedir?

Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından alınan tek seferlik bir ücrettir. TÖHAŞ, sadece Turkcell kullanıcılarına özel olarak cihaz tutarınızın Turkcell faturasına taksitli olarak yansıtılmasını sağlamakta; hızlı ve güvenli ödeme yapabileceğiniz teknolojik servisler ve altyapılar geliştirmekte ve hizmet kalitesini artırmak için yatırımlar yapmaktadır. İşlem ücreti müşterilerimizin taksitlerini ödeme süreci boyunca daha iyi hizmet sunabilmek için yapılan çalışmaların maliyetini yansıtmaktadır. Banka ve diğer finansal kuruluşlarda ürün/hizmet karşılığı işlem ücreti alınması hem Türkiye’de hem Dünya’da kullanılan standart bir uygulamadır. Bu uygulama yasalarımız ve TÖHAŞ’ın müşterilerimizle imzalamış olduğu sözleşmeler gereğince yasal niteliktedir. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren kredi başına işlem ücreti akıllı cihazlar için 24.99 TL’dir. Aksesuar’dan 11 TL, tablet ve bilgisayar’dan ise 7 TL alınmaktadır.

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti uygulaması yasal mıdır?

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi uyarınca sözleşme ile belirlendiği şekilde ücret alınması yasal bir uygulamadır. Müşterilerimizin onayladığı Turkcell Mobil Ödeme çerçeve sözleşmesine istinaden bu bedel alınmaktadır. Sözleşmeye https://turkcellodemehizmetleri.com.tr/kullanim-sartlari-ve-sozlesmesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Cihaz Kredisi Mobil Ödeme İşlem Ücreti ne zaman alınmaktadır?

İşlem ücreti Turkcell Finansman A.Ş. ile finansmanı sağlanan akıllı telefon alımlarında, ödemenin Turkcell faturasına yansıtılması için talep alındığında alınmaktadır. İlgili ücret müşterinin akıllı telefon alımı sonrası ilk faturasına, tek seferde yansıtılır.

Mobil Ödeme Üyelik Bedeli (Aidat) nedir?

Financell kredi geri ödemelerinin Turkcell faturasına yansıtılması hizmeti, Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (TÖHAŞ) tarafından verilen bir ödeme servisidir. Mobil ödeme üyelik bedeli, kredi ödemesini Turkcell faturasına yansıtarak yapan müşterilerimizden 3 ayda bir alınan mobil ödeme sistem kullanım üyelik bedelidir. 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 aylık üyelik bedeli standart kullanım için 4,99 TL’dir (Güncel standart mobil ödeme üyelik bedeline https://paycell.com.tr/ticari-kurallar/ linkinden de ulaşabilirsiniz).

Mobil Ödeme üyelik bedeli, taksitlerin Turkcell faturasına yansıtılarak devam ettiği aylar boyunca her üç ayda birlik dönemlerde yenilenir. Örneğin; 12 ay vadeli kredi kullanan müşterilerimize, 3 ayda bir olarak 4 kez bu ücret yansıtılır.

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi uyarınca sözleşme ile belirlendiği şekilde ücretin alınması yasal bir uygulamadır. Müşterilerimizin onayladığı Turkcell Mobil Ödeme çerçeve sözleşmesine istinaden bu bedel alınmaktadır. Sözleşmeye https://turkcellodemehizmetleri.com.tr/kullanim-sartlari-ve-sozlesmesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

​Müşterilerimizin kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla kredi açılışında alınan ücrettir.
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu/ 29138 sayılı yönetmeliğin 10. Maddesi uyarınca) düzenlemeleri ve Yeni Tüketici Kanunu uyarınca tahsis ücreti kredi ana para tutarının %0,5 i kadar kredi açılışlarında alınmaktadır.
Financell kredilerinde de 2 Ocak 2017’den itibaren kredi tahsis ücreti alınmaya başlanmıştır.

Financell’den alınan tüm kredilerden alınır mı?

​Evet, Financell üzerinden kullandırılan tüm kredilerden kredi ana para tutarının %0,5 i tahsis ücreti olarak alınır.​

Kredi tahsis ücretinin geri iadesi mümkün mü?

​Kredi tahsis ücreti iade edilmez. Tahsis ücreti Financell’den kullanmış olduğunuz kredinizin karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla alınmıştır.​

Ödeme tek seferde mi yapılır? Kredi vadesi boyunca mı alınır?

Tek seferde, ilk kredi taksitinin yer aldığı faturada “T.Finansman Kredi Tahsis Ücreti” olarak yer alır.​

“Financell Kredim Güvende” sigortası nedir?

“Financell Kredim Güvende” ile hayatta oluşabilecek beklenmedik durumlara karşı Financell kredinizi sigortalayarak sizi güvence altına alıyoruz. Bu ürün kredi koruma sigortası olup, sadece krediniz ile birlikte kullanabilirsiniz. Sigortayı, Financell kredinizi kullandıktan sonra alamazsanız.

Sigorta teminatları Financell’in yetkili acentesi olduğu BNP Paribas Cardif Hayat Sigorta A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.

Detaylı bilgiyi 0850 200 0532 Financell Müşteri Hizmetlerinden alabilirsiniz.

Sigorta teminatları nelerdir?
  • Vefat: Vefat durumunda geçerli olan sigorta ile kalan kredi borcunuzun tamamı ödenir.

  • Kaza ve Hastalık Sonucu Tam ve Daimi Maluliyet: Tam ve daimi malul kalmanız halinde kalan kredi borcunuzun tamamı ödenir.

  • İstem Dışı İşsizlik: Aynı işverenle aynı iş yerinde en az 90 gün çalışırken herhangi bir kasıt ve kusurunuz olmaksızın işinizi istem dışı olarak kaybetmeniz durumunda, muafiyet* süresinden sonra devreye girer.

  • Geçici İş Göremezlik: T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, SGK ile anlaşmalı bir devlet ya da özel hastaneden temin edilecek geçici iş göremezlik raporu ile kaza neticesinde ya da hastalık sonucu geçici süre ile iş yapma yeteneğinizi kaybetmeniz durumunda, muafiyet süresinden sonra geçerlidir.

  • Gündelik Hastane Tazminatı: Kaza veya hastalık sonucunda; 3 günden daha uzun süre T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve SGK ile anlaşmalı bir devlet-özel hastanede gündelik hasta olarak tedavi altında bulunmanız halinde, muafiyet süresinden sonra yararlanabilirsiniz.

*Teminatların geçerli olması için poliçe başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanacak 30 günlük bekleme süresini ifade eder. Bu sürede tazminat ödemesi yapılmaz.

Sigortadan kimler yararlanabilir?

Financell’den kredi aldıysanız ve yaşınız 18-67 (giriş yaşı) arasındaysa teminat kapsamına girersiniz.

Sigortanın özellikleri nelerdir?
 TeminatlarKimler Faydalanabilir?Tazminat Ödeme ŞekliAzami LimitMuafiyet Süresi Bekleme Süresi
Teminatlar, Tüm Sigortalılar için Geçerlidir.VefatTüm SigortalılarKalan Kredi Borç Bakiyesi Kredi Borç BakiyesiYokYok
Kaza ve Hastalık Sonucu Tam ve Daimi Maluliyet
Hasar* Anında Çalışma Durumuna Göre Uygun Olan Teminattan Yararlanılır.İstem Dışı İşsizlikSigortalı ve Bordrolu Çalışanlar

Aylık Kredi Taksitleri

Aylık kredi taksit tutarına eşit olmakla beraber, üst teminat limitinden fazla olamaz.

Sigorta başlangıcından sonraki ilk 30 gün

Hasar Sonrası 30 gün
Geçici İş GöremezlikSerbest Meslek Sahipleri, Devlet Memurları
Gündelik Hastane Tazminatı Öğrenci, Emekli, Ev Hanımı ve Diğer 3 Gün

 

  • Sigorta poliçesinde yer alan rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacının tazminat ödeme yükümlülüğünün doğması durumudur.
Sigorta Primlerini nasıl ödersiniz?

Sigorta bedeliniz Financell kredinize eklenerek, Turkcell faturanızda kredi taksitleriniz içerisinde ödenir. Prim tutarınız aşağıdaki şekilde hesaplanır;

Kredi Başlangıç Tutarı x Kredi Ay Vade Sayısı x Prim Oranı
Prim oranları, kredi başlangıç tutarına göre değişir:

Kredi Başlangıç Tutarı Prim Oranı
0 TL-500 TL 0,35%
501 TL-1.000 TL 0,26%
1.001 TL-2.500 TL 0,17%
2.501 TL-3.000 TL 0,15%
3.001 TL-3.500 TL 0,13%
3.501 TL-10.000 TL 0,12%